31 Ocak 2011 Pazartesi

28 Şubat Pazartesi / 12.30 / Taksim Meydanı

Sayın Başbakanım,
Basında yer alan içki yasakları haberleri nedeniyle hazırlamaya başladığımız bu manifestonun konusunu, 2011 Türkiye’sinde yaşanan “sosyal hayata yapılan müdahaleler” oluşturmaktadır.

Bizler kim miyiz?

Biz yan dairedeki komşunuzuz, biz bakkaldaki çırağız, biz üniversite öğrencisiyiz, biz vergisini kuruşu kuruşuna veren çalışanlarız, biz devletin memuruyuz, biz doktoruz, biz öğretmeniz, biz kesinlikle nedeni içkiden olmayan işsiziz, biz restoran sahibiyiz, biz çiftçiyiz, biz fabrikatörüz, biz akademisyeniz, biz reklamcıyız, biz asker çocuğuyuz, kısacası biz bu ülkenin dünü, bugünü ve geleceğiyiz. Ve biz içki içmeyi seviyoruz. Ama biz bugüne kadar bunu söylemeyi gerekli görmemiştik. Ama şimdi son derece gerekli görüyoruz ve sıralıyoruz:

1.Bizler, her türlü özgürlüğü kısıtlayıcı müdahaleye karşıyız.

2.Bizler, ikiyüzlü demokrasiye karşıyız.

3.Biz “aslı olmayan korkular cumhuriyeti” yaratmaya çalışanlara karşıyız.

4.Biz, topluma karşı sorumlu birey yetiştirmenin yasaklardan geçmediğine inanıyoruz.

5.Biz, bu tip konularda başkasından koruma istemiyoruz; hepimizin kendini koruyabilecek bilinçli bireyler olduğunu biliyoruz.

6.Bir toplumu güzel kılan şeyin farklılıklar olduğuna inanıyoruz.

7.Bizler, demokrasiye inanıyoruz.

8.Bizler, yasakların ileride daha vahim sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.

9.Biz, “içki seviyoruz” deme zorunluluğu hissetmeden içki içmek istiyoruz.

10.Biz, bu yüzden alkolik, serseri, işe yaramaz olarak yaftalanmak istemiyoruz.

11.Bizler her medeni toplumdaki medeni insanlar gibi içkinin keyifli anlarımıza eşlik etmesinden hoşlanıyoruz.

12.İçkinin bir amaç değil araç olduğunu düşünüyoruz.

13.Bizler çocukların ve 18 yaşından küçük gençlerin içki ve sigara içmelerine kesinlikle karşıyız.

14.Biz 18 yaşında gençlerin silah kullanmasına da karşıyız.

15.Biz bugüne kadar 18-24 yaş arası TC gençleri nasıl yaşadıysa öyle yaşamak; hatta daha da özgür bir ortamda yaşamak istiyoruz. Fakat özgürlüklerin sınırlarına da inanıyoruz.

16.Biz gençken eğlenmek, yaratmak, etkilenmek istiyoruz. Bunun da gelecekte daha sağlıklı, sosyal hayatında ayakları yere daha sağlam basan bireyler yetiştireceğine inanıyoruz.

17.Biz, gece hayatını seviyoruz.

18.Biz, gece hayatını sadece alkol ve cinsel içerikli olarak gören zihniyete karşıyız.

19.Biz bir konsere gitmenin, müzik dinlemenin, insan için geliştirici etkinlikler olduğunu düşünüyoruz.

20.Biz, bir konser dinlerken, notalara bir kadeh de içki eşlik etsin istiyoruz.

21.Biz, dünya starlarını görmek istiyor, bu konuda Dünya’dan geri kalmak istemiyoruz.

22.Biz, tüm çağdaş memleketlerin gençleri gibi kendimizi en özgür hissettiğimiz müzik festivallerine katılmak istiyoruz.

23.Biz, sanatçıların eserlerinin tanıtılması için çaba harcayan sanat galerilerin gala davetlerinde, bir kadeh içki alıp eserleri seyre dalmak istiyoruz.

24.Bizler, 40 yıllık bakkalımızdan 40 yıldır olduğu gibi içkimizi almak istiyoruz.

25.Bizler, düğünlerimizde sevincimizi paylaşan misafirlerimizle şerefe kadeh kaldırmak istiyoruz.

26.Biz, binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklara gelen turistlere, yine binlerce yıllık kültürümüzde var olan rakı-balık-meze, şarap-yemek uyumlarını en iyi anlatabileceğimiz görselleri sunmak, binlerce yıllık kültürümüzü anlatabilmek istiyoruz.

27.Biz, sevdiğimizle bir deniz ya da orman manzarasına bakarak ya da mehtabı batırarak kadeh tokuşturmak istiyoruz.

28.Biz, dini inançlarımızın ve sorumluluklarımızın sadece bizim meselemiz olduğunu düşünüyoruz.

29.Biz, tabii ki başkasının özgürlüğüne zarar vermeden özgür olmak istiyoruz.

30.Biz, bu hayatı kutlamak istiyoruz.

"Bu mektup/manifesto benim, bizim, onların değil destekleyen herkesindir! Eğer sen de desteklemek istiyorsan; bu yazıyı kendi facebook hesabında, blogunda, ya da nerede istersen orada yayınla.

Biz sesimizin hep birlikte daha güçlü çıkacağına inanıyor ve başbakanımızın söylediği gibi sadece %58'in değil geriye kalan %42'nin de Başbakanı olduğunu göstererek bu yazıyı dikkate alacağını umuyoruz! Hem belki %58’in içinde de bu manifestoyu destekleyenler vardır? Kim bilir…

Saygılarımızla,
Bir Grup Blogger!

3 yorum:

ArapSabunu dedi ki...

http://www.afilifilintalar.com/tarihe-gececeksiniz

Adsız dedi ki...

Ne kadar özgür,mesela evli ve çocuklu sabaha karşı tanımadığın bi adamın evinde ölü bulunacak kadar olur mu?
sadece bir yayayı öldürecek kadar?
belki gecenin sonunda bir elektrik direğine saplanıp kalmış olmak yeterlidir.
Şuna ne dersin fren yerine gaza basıp yanında oturduğun arkadaşını denizde boğacak kadar özgürlük.
En yakın arkadaşını bıçaklayacak kadar,erkek arkadaşını aldatacak kadar,alkolik olacak kadar,tüm paranı rehabilitasyon merkezlerinde harcayacak kadar özgürlük,olur mu?
''İçmeden sosyalleşemiyorum abi''
E ne yapalım o da senin ezikliğin arkadaşım.
Ha sosyalleşmekten neyi anladığımıza da bağlı,kastettiğim kolej grup faaliyetleri diil tabi.Onun da hiç ayık kafayla yapıldığını göreniniz var mı?
Siz 24 yaş altı aklı on karış havada olan veletler için daha çok kanun çıkacak ve ben ve benim gibi çoğunluklar da sizi yönetmeye devam edeceğiz.

İnci Vardar dedi ki...

öncelikle, ben 30 yaşındayım. kısıtlanan doğrudan benim içme özgürlüğüm değil, genel bir özgürlük durumu. ama yazdıklarınızdan sonra buna anlam vermenizi beklemiyorum.

ardından, saydıklarınıza teker teker cevap vereyim.

ilk sorunuza yanıtım evet. kimse, kimin yanında ne şekilde ölüneceğini sizden öğrenecek değil. yaşamından sorumlu olmadığınız birinin ölümü de sizi ilgilendirmez.

bir yayayı öldürecek kadar değil. zaten kimse alkollü araç kullanmanın yasallaşmasını istemiyor. başkasının yaşam hakkına saygı duymak zaten özgürlük tanımına dahil.

erkek arkadaşını aldatmak, alkolik olmak, rehabilitasyon merkezine servet yatırmak da bireyi ilgilendiren durumlar, sizi değil. arkadaşını bıçaklayan insan da (alkollü olsa da olmasa da) özgürlükle ilgili bir durum değil. kaldı ki bana cinayetlerin, tecavüzlerin, kavgaların sorumlusu olarak alkolü gösteremezsiniz. bunu yaparsanız düpedüz yalan söylemiş olacaksınız.

18 yaşında oy kullanabilen, evlenip çocuk yapmak gibi inanılmaz bir sorumluluğa yasal olarak sahip olabilen, silah alabilen, şirket kurabilen insanlar alkol alacak kadar da aklı başındadır, hiç şüpheniz olmasın.

diğer yandan, alkol kullanan pek çok kişinin lafını bilerek konuştuğu bir dünyam var benim. onlar sizin gibi değiller. neye karışıp nerede susmaları gerektiğini bilecek kadar olgun ve saygılılar.

gün olur devran döner, azınlıklar çoğunluk olur. son 8 yılda böyle olabildiğini gördük, yine görürüz. hayat insana çok ilginç şeyler gösteriyor.